Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Autoprezentacja medialna, umiejętność mówienia do kamery na żywo.

Ważna kompetencja w bieżącym okresie, ponieważ większość z nas zaczyna, bądź pracuje zdalnie i wykorzystuję kamerę w wideo rozmowach.

Szkoły uczą przez internet, firmy komunikują się poprzez kamery telefoniczne i komputerowe.

Za jakiś czas umiejętność pracy przed kamerą będzie wymogiem dla dużej ilości osób, doprowadzi do nauki tej umiejętności w szkołach - póki co uczę tego na szkoleniach. 


Wystąpienia publiczne online. Porady dla każdego.

Jeśli przeraża cię kamera, to możesz być spokojny, mnóstwo osób ma podobne odczucia. Aby poczuć się pewniej, to wypróbuj sprawdzone sposoby, bo można zaprzyjaźnić się z obiektywem.

Zamierzasz nadawać na żywo lub nagrywać film? To zrób próbę przed lustrem. Jak przed lustrem poczujesz się swobodniej, to nagraj wystąpienie na telefonie czy kamerze. Odtwórz i przeanalizuj nagranie.

Zacznij od nagrywania krótkich filmów dla siebie, znajomych, rodziny. Zamiast tradycyjnego połączenia telefonicznego, wybierz formę komunikacji przez kamerę. Możesz nagrać krótką informacje i ją przesłać, ta forma powoduje, że zaczniesz czuć się pewniej w każdym wystąpieniu. Te próby sprawią, że poczujesz większą śmiałość przed wystąpieniem na żywo. 


Przygotuj plan spotkania

Miej plan z informacjami, tematami, które chcesz poruszyć, bo jeśli będziesz prowadził np. Webinar, konsultacje i na twoim czacie pojawią się pytania, to szybko powrócisz to głównego wątku, co z kolei wpływa na dobre samopoczucie w trakcie wystąpienia.

 

Komputer czy telefon?

Do spotkań 1x1, które nie przekraczają 1h konsultacji warto wykorzystać telefon, przy grupie powyżej 4 osób zdecydowanie lepszą formą jest komputer, bo pojawia się więcej pytań i na większym monitorze łatwiej jest o widoczność.


Internet

Wydawałoby się, że mało kto ma trudność z prędkością internetu, a jednak są miejsca, w których sieć nie działa tak jak należy, warto przygotować się na różne scenariusze. Wystąpienia publiczne online wymagają dobrego łącza, przed każdą konsultacją sprawdzam zasięg internetu, zabieram swój domowy router lub uruchamiam hot spot osobisty i działa zawsze jak należy. Przed ważnym dla mnie spotkaniem wykonuje próbę do bliskiej mi osoby, kontaktuje się online z małżonką :)


Kamera

Jeśli łączysz się przez telefon, to obecnie większość telefonów się do tego nadaje, z laptopami, komputerami nie zawsze jest tak kolorowo, bo te które mają wbudowaną kamerę, zazwyczaj mają słabą jakość, natomiast genialnym rozwiązaniem jest podłączenie przez programy telefonu i wykorzystać go można jako kamerę internetową. Aktualnie korzystam z aplikacji iVcam, prosta i łatwa w obsłudzę, telefon łącze przez kabel i działa dynamicznie, można użyć formy bezprzewodowej, lecz tu mogą pojawić się małe przerwy i jakość będzie słabsza. Jeśli wiesz, że komputer ma być dla Ciebie głównym narzędziem pracy przy wystąpieniu online, to warto pomyśleć o zakupie profesjonalnej kamery, bo jakość obrazu i dźwięku ma duże znacznie, ja z korzystam z logitech pro webcam c930e
 

Dźwięk

Kiedy występujesz bez dodatkowego mikrofonu, to ustaw kamerę bliżej siebie, będzie Cię lepiej słychać. Ja korzystam bardzo często z mikrofonu krawatowego bo jest łatwy w instalacji, dobrze wycisza dźwięki, które mogą pojawić się w tle i jakość twojego głosu jest na profesjonalnym poziomie. Wybór jest ogromny.

 

Tło

Zadbaj o tło. Najlepiej jeśli będzie mało w nim rozpraszaczy, bo słuchacz zamiast skupić się na Tobie będzie patrzył co dzieje się obok lub jest w tle. Unikaj również ustawienia kamery, w której widać cię od dołu, nie trzeba pokazywać sufitu i lamp.
Rozkręć aparat mowy

Przed wystąpieniem rozkręć aparat mowy sprawdzonymi łamańcami językowymi. Kilka moich ulubionych:

Rozrewolwerowany rewolwer rozrewolwerował się.

Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego

W czasie suszy szosa sucha. Suchą szosą Sasza szedł. W czasie suszy Saszę suszy.

 

A teraz do dzieła :)

 

Damian Wilpert

Wystąpienia publiczne szkolenie – program

Jak dobrze występować online. Przygotuj przemówienie. Konsultacje 1x1

Audiobook Pasja Wystąpień

Książka Pasja Wystąpień

Darmowe filmy wystąpienia