Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Inteligencja emocjonalna EQ według Wilperta

Praca nad inteligencją emocjonalną jest bardzo ważna, ponieważ zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób, prowadzi do tego, że panujemy nad życiem zawodowym i prywatnym. 

Wielokrotnie mam kontakt z ludźmi, którzy są bardzo inteligentni, mają wysokie IQ, natomiast zdarzają się sytuacje, że te osoby mają trudności z emocjami i nie kontrolują swoich zachowań, na szczęście można
nad tym pracować, aby EQ wzmacniać. 

----------------------------------------------

Samoświadomość: umiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych. 

Świadomość emocjonalna, jest to wiedza o własnych uczuciach, umiejętność rozpoznania
własnych stanów.   Po samoświadomości przechodzę do samoregulacji. 

Samoregulacja: panowanie w pełni nad swoimi emocjami, nieuleganie impulsom, w samoregulacji jak już wiemy, że np. Stres się pojawił to sami powinniśmy zastosować "DW"  tzw. Dialog wewnętrzny, rozmowa ze sobą i tu są kluczowe pytania, które sobie sami zadajemy:

Co powinieniem zaprzestać, aby wyeliminować mój stres?  ( Przykład: Zaprzestanę wybuchać w rozmowie, przenosić negatywne emocje na rodzinę, partnerów biznesowych itp. ) 

Co powinienem zacząć robić, aby panować nad negatywnymi czynnikami stresu? ( Zacznę więcej czasu poświęcać na odpoczynek, rodzinę, modlitwę, jak poczuje, że stres się pojawia, to rozpocznę dialog ze sobą i zamknę oczy na 5 minut )

Kluczowe jest to, żeby każdy znalazł własne rozwiązanie, dla jednych radzenie sobie ze stresem, będzie wyjście na spacer, natomiast dla innych może to być 5 minutowa przerwa, jeżeli ze samoświadomości nie przejdziemy do samoregulacji, to stres będzie cały czas potęgował i zakwaszał organizm, co powoduje jeszcze większy stres a także choroby. Zacznij pracować nad inteligencją emocjonalną już dziś!

W samoregulacji możemy zacząć zmieniać swoje codziennie nawyki. 

Ćwiczenie:

Określ jakie nawyki posiadasz. Przeanalizuj przebieg swojego całego dnia.

Wypisz wszystkie swoje nawyki na kartce i podziel je na te, które  przynoszą Ci korzyść oraz te, które nie są dla Ciebie dobre. 

Gdy już wypiszesz wszystkie swoje nawyki (zrób to bardzo dokładnie)  Zobacz jakie nawyki dominują, pozytywne czy negatywne.

Kolejna część zadania jest kluczowa. Trzeba zamienić swoje złe nawyki na dobre. Jeżeli nie wprowadzisz jakiegoś pozytywnego zamiennika, to szybko wrócisz do poprzedniego nałogu. 

Powstawanie nawyku jest pewnym postępującym procesem, każdego dnia nawyk wchodzi nam w krew. Na przykład pierwszy tydzień wykonywania  ćwiczeń fizycznych może być dla Ciebie prawdziwą męczarnią. 

Może nie  chodzić nawet o sam wysiłek fizyczny, lecz o to, że brakowało będzie Ci motywacji i chęci do tego. Z każdym treningiem jednak będzie coraz łatwiej aż w końcu nie będziesz wyobrażał sobie życia bez ćwiczeń.


Empatia: na sali szkoleniowej jak zadaje pytania z czym Wam się kojarzy inteligencja emocjonalna? To duża część odpowiada, że właśnie z empatią i oczywiście mają rację, lecz jest to część EQ,  umiejętność doświadczania stanów emocjonalnych innych, postawa nastawiona na pomaganie i wspieranie innych osób, stosowanie empatii jest na tyle ważne, że pomaga w tym, aby nie zakładać sobie klapek na oczy i nie generować przekonań i doświadczeń tylko z naszego życia, empatia wchodzi głębiej, osoba empatyczna potrafi zrozumieć stany drugiego człowieka, osoba, która jest empatyczna potrafi wysłuchać i zrozumieć świat innych. 

Jest bardzo pomocna przy motywacji i wyznaczeniu celów, bo pozwala na wyznaczanie takich celów, które są ekologiczne dla naszych najbliższych. 


Motywacja: własne zaangażowanie,  realizacja celów,  optymizm w działaniu. Motywacja jest potrzebna aby móc aktywnie rozwijać siebie w sferze zawodowej i prywatnej. 

Gdzie szukać motywacji?

Szukaj jej w sobie, w sposobie myślenia i nie odkładaniu spraw na później, uważam, że KLUCZOWA jest KONCENTRACJA w realizacji zadań, skupiaj się na rzeczach najważniejszych, krok po kroku, bo rozpoczynanie kilka rzeczy na raz może spowodować chaos w działaniu. 

Przykład: Decydując się na zawód trenera, wypisałem cel, że chcę rozwinąć kompetencje wystąpień publicznych,
następnie hasło wystąpienia publiczne rozbiłem na części takie jak:

Pewność siebie

Rola pierwszego wrażenia

Co inni myślą o mnie?

Praca z głosem

Kontakt wzrokowy

Radzenie sobie ze stresem 

Każdy z tych elementów zacząłem wzmacniać, natomiast krok po kroku, tak żeby kompetencja była rozwijana każdego dnia. Cele, które są systematycznie realizowane, to z każdym dniem motywacja będzie większa. 

Aby móc powiedzieć o drugim człowieku, że jest inteligenty emocjonalnie, to osoba posiadająca zdolności komunikacyjne i perswazyjne a także wszystkie zagadnienia opisane powyżej. 

Komunikacja i perswazja:  Komunikacja to umiejętne stosowanie rozmów dwustronnych, nie tylko to co ja wiem, lecz słucham i chcę się dowiedzieć informacji od innych, naszych rozmówców, aby mogło dojść do komunikacji dwustronnej trzeba zacząć stosować pytania otwarte, bo tym sposobem otworzymy dialog, większość ludzi wie jakie to są pytania otwarte, zaczynające się od słów ( jak, kiedy, co, z kim, w czym, kto, gdzie, dlaczego, jakie )

Natomiast zastosowanie ich w naszym życiu już nie jest tak łatwe, bo często pojawiają się pytania zamknięte zaczynające się od "czy" i wtedy naszą komunikacją możemy szybko zablokować, wiem z mojego doświadczenia, że pytania otwarte bardzo pomagają w życiu, dlatego proponuje trening każdego dnia. 

------------------------------------------------------------
Rozwijanie inteligencji emocjonalnej pomaga w pełnym panowaniu nad emocjami, kontroluj swoje życie, weź odpowiedzialność za siebie. Przejdź do działania. 

Z pozdrowieniami
Damian Wilpert
Agencja Reklamowa
Wystąpienia publiczne, techniki sprzedaży