Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Jak dobrze występować publicznie

Wystąpienie żywe i od serca pobudza uczestników do słuchania, zamiast przedstawiać skomplikowane wyjaśnienia, podaj przykłady z Twojego życia, zostają zapamiętane,  ożywiają przemówienia i pobudzają zmysły po których pojawiają się refleksje. 


1. Mów do swoich słuchaczy, nie do siebie, spojrzenie jest wyrazem szacunku, które pomaga w koncentracji przemówienia, pozytywnie działa na Ciebie i innych. 

2. Bądź naturalny, pokazuj siebie i twoją charyzmę, nie próbuj grać, w literaturze można znaleźć 
wskazówki typu naśladuj innych, ok zgoda - to może być dobre na początku, natomiast jeżeli chcesz być unikalny, to twórz własny styl bo wtedy ludzie powrócą właśnie do Ciebie. 

3. Twój nastrój widać na twarzy. Od Ciebie zależy czy będziesz się uśmiechał czy też nie.  :)

4. Wykonuj gesty powyżej talii, przy wystąpieniach publicznych ręce są genialną pomocą przy prowadzeniu spotkań, stosuje startową pozycję mając ręce powyżej talli, bo przy tej pozycji łatwiej gestykulować. 

5. Zacznij mówić dopiero wtedy, gdy zrobisz głęboki wdech - stres powoduje blokady, dlatego też głęboki wdech pozwoli na kontrolowanie w pełni początku  i dalszego etapu wystąpienia, głębokie oddychanie jest jednym z sekretów zmniejszania tremy.

6. To ty wybierasz, czy będziesz stał, czy siedział, natomiast wiem z mojego doświadczenia, że stojąc można wprowadzić więcej dynamiki, bo można przechodzić w różne części sali. 

7. Zgadzaj się tylko na takie wystąpienia, w których czujesz się dobrze, nie prowadź wystąpienia, które mogło by cię zablokować, ponieważ tylko dobre przygotowanie będzie budowało Twoją i publiczności energię. 

8. Ilość nie jest czynnikiem decydującym. Na swoich szkoleniach często słyszę komunikaty od uczestników, że nie potrafią dużo mówić na jeden temat, jeżeli też tak czujesz, to wcale nie jest to złe, stosuje sam wielokrotnie zasadę ( mniej znaczy więcej )  są osoby, które potrzebują konkretów, wtedy mniejsza ilość wiadomości jest trafniejsza. 

9. Jeśli podjąłeś decyzje zabrania głosu, to właśnie jesteś mocniejszy, trening każdego dnia! 

Zacznij od niewielkich wystąpień, to taki sam proces nauczania jak każdy inny. 


10. Jak się przygotować przez wystąpieniem?

Unikaj alkoholu i innych używek, zapoznaj się z miejscem Twojego wystąpienia, zrób próbę na głos przed lustrem lub kamerą, najlepiej w stroju w który wybrałeś,  zjedz wartościowe śniadanie. 

A teraz do dzieła!!