Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Mapa świata drugiego człowieka - Wystąpienia Publiczne

Każdy człowiek ma swoją mapę myśli, własne doświadczenia. To, co jest oczywiste dla nas, niekoniecznie jest oczywiste dla innych. Jeśli potrafisz to rozróżniać, akceptować, to zdecydowanie łatwiej będzie Ci prowadzić każde spotkanie i zrozumieć, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy.
 
Kilka lat temu prowadząc szkolenie miałem wrażenie, że jeden ze słuchaczy śpi na moim wystąpieniu. Jakże byłem zdenerwowany, myślałem wtedy: ja tu daję z siebie wszystko, a uczestnik mnie ignoruje. Próbowałem różnych sposobów głosowych jak np. robiąc pauzy w głosie przekazywałem komunikaty takie jak "teraz będzie bardzo ważna informacja" i nadal było bez reakcji, uczestnik nadal tak jakby spał.
 
Dochodziło do końca szkolenia i w większości przypadkach proszę uczestników o informacje zwrotną, co biorą po spotkaniu, jak szkolenie wykorzystają w swojej pracy, czy też w życiu prywatnym. Doszło do etapu, w którym miał się wypowiedzieć człowiek, który mi się wydawało, że spał i odpowiada:
 
"Damian, twoje prowadzenie wywarło na mnie genialne wrażenie, zainspirowałeś
mnie do działania. Dzisiejszy czas jest dla mnie bardzo dobrze wykorzystany
i jest to najlepsze szkolenie, na którym byłem".
 
Komunikat ten wywarł również i na mnie niesamowite wrażenie. Tego dnia zrozumiałem, że uczestnik był słuchowcem i nie miał potrzeby utrzymania kontaktu wzrokowego ze mną i z pozostałymi osobami na sali.
 
Te doświadczenie uświadamia, że jeśli ktoś na nas nie patrzy, to nie oznacza natychmiastowo, że chce nas ignorować. Z mojego doświadczenia wiem, że wtedy często mamy do czynienia z osobą introwertyczną, czyli bardzo schowaną w relacjach do siebie i nie jest ona otwarta przy pierwszym spotkaniu. Wtedy nasz kontakt wzrokowy także powinien być dopasowany, aby nie wywierać nacisku na rozmówcy.
 
Możecie również spotkać ludzi, którzy mają w trakcie waszych spotkań skrzyżowane ręce i też nie kodujcie, że są to osoby zablokowane, bo może być sytuacja, w której uczestnik komfortowo się tak czuję, lub też może mieć bóle kręgosłupa.
 
Absolutnie postawy zamkniętej nie stosujcie przy własnych prezentacjach, bo wtedy jesteśmy w innej roli, a to, że słuchacz taki siedzi i dobrze się czuje, to jest jego własna mapa świata, do której ma prawo.
 
Różna mapa myśli jest słyszana w komunikacji, którą będziecie otrzymywać od drugiego człowieka.
 
Na zadane przez was pytania każdy może mieć inne zdanie, dlatego też jako osoba prowadząca nie krytykuj kogoś, że ma inne pomysły.
 
W trakcie prezentacji postaraj się dotrzeć do wzrokowców, słuchowców i dotykowców.
 
Wzrokowcy lubią zobaczyć zdjęcia, filmy, Warto korzystać z tablicy. Zapisane
słowa bardziej trafiają.
 
Słuchowcy, dla nich jest ważne, co mówisz i w jaki sposób, aby głos był ciekawie modulowany
z odpowiednimi przerwami i zrównoważonym tempem.
 
Dotykowcy czują się dobrze, kiedy mogą otrzymać materiały, dotknąć je.
Świetnie się również czują przy warsztatowych formach, lubią być aktywni.
 
Pamiętaj, aby znaleźć dla każdego coś dobrego i wtedy masz gwarancję, że po spotkaniu osoby,
które opuszczą salę, będą zadowolone, bo trafisz w każdą mapę i każdy system reprezentacyjny. 

Więcej w książce "Pasja Wystąpień Publicznych"  <------ Sprawdź Damian Wilpert