Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Mowa ciała

Prawidłowy uścisk dłoni powinien być krótki serdeczny i zdecydowany.

Ręce powinny być zaciśnięte dopiero wtedy, kiedy spotykają się nasady kciuków. 

Dłoń prawidłowo podana: kciuk odchylony, a palce wyprostowane

Wyrywanie ręki przy długim witaniu.  Jak nasz rozmówca przy powitaniu zdecydowanie za długo trzęsie naszą ręką, nie należy jej wyrywać, co może spowodować niemiłe odczucie odtrącenia, w tej sytuacji dobrym wyjściem jest rozluźnienie naszego uścisku, będzie to wyraźny sygnał dla drugiej osoby, że może kończyć powitanie.  

Nasze ręce są bardzo gadatliwe, dlatego też wykorzystuj je w każdej rozmowie, kiedy prowadzę szkolenia z wystąpień publicznych, to widzę, że wiele osób ma problem gdzie te ręce włożyć, często skrywane do tyłu, lub pojawia się tzw. Wykręcanie rąk, nie chowaj ich za siebie, ręce zawsze powinny być widoczne dla twojego rozmówcy, bo jeżeli będą skrywane, to odbiorca będzie bardziej zastanawiał się nad tym, co z tymi rękoma robimy.  Dajmy sobie sami część, wyprostowana postawa, nasze ręce znajdują się powyżej pasa, wygląda to naturalnie a co najważniejsze jest możliwość przy tej postawie swobodnie gestykulować, gesty powinny być dopasowanego do tego co mówimy, jeżeli na początku wydaje się wam, że wasze gesty są bardzo sztywne, to nie używajcie ich zbyt ekspresyjnie,  postawę można trenować przed lustrem. 

Strefa kontaktu 

Wyróżnia się cztery strefy używane przez nas nieświadomie podczas interakcji z innymi ludźmi. Są to:

• strefa intymna (0-45cm), 
• strefa osobista (45-120 cm), 
• strefa społeczna (1,2-3,6 m), 
• strefa publiczna (3,6-6m). 

Bliskość przestrzenna jest wskaźnikiem lubienia, sympatii. Im bliższy dystans, tym bliższa relacja.

Dzięki gestom, ruchom ciałem możemy podkreślić to co mówimy choć musimy uważać na gesty jakie wykonujemy aby nie urazić nim osoby z którą rozmawiamy.

Damian Wilpert

Kontakt wzrokowy - artykuł