Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Spokój na starcie czy stres? Kontrola umysłu w każdym wystąpieniu

Stres, stres, stres już samo czytanie tego słowa powoduje zwiększanie adrenaliny w organizmie, dlatego też przed wystąpieniem wyrzuć słowo stres i zastąp go spokojem, powtarzaj na głos spokój, luz, opanowanie, pełna kontrola, połącz wymawiane słowa również z wolnym, spokojnym i zrównoważonym tonem głosu.
 
Uruchom w swoim umyśle spokój i radość.
 
1. Podejdź do lustra i uśmiechnij się szeroko do siebie na około 1 minutę, powtarzaj czynność kilka razy w ciągu dnia przed twoim wystąpieniem. Samo patrzenie z uśmiechem na siebie uruchamia pozytywne endorfiny, zalecenie przed każdym wystąpieniem. 
 
2. Usiądź wygodnie, ważne żeby to miejsce w którym jesteś sam, może to być nawet toaleta. Zamknij oczy i skup się na kontrolowanym oddechu, głęboki wdech i wydech, tak przez dwie minuty, zatrzymując się na chwilę zaczynamy kontrolować myśli, do tego połączenie spokojnej mowy doprowadza do dobrego początku wystąpienia, dobry początek = dobre wystąpienie.
 
Nasz umysł nie rozróżnia tego co jest fikcją a co prawdą.
 
Pomyśl o wyciskanej kwaśnej cytrynie, zobacz jej kształt, poczuj kwaśność cytryny na swoim języku, jej intensywny żółty kolor, obok cytryny masz dojrzałego, również kwaśnego grejpfruta, wyciskasz go do szklanki i popijasz jednym łykiem. Z pewnością pojawia się u Ciebie większa wydzielina śliny, ponieważ uruchomiłeś systemy reprezentacyjne, nasz umysł możemy karmić tym co będzie sprzyjało dobrym samopoczuciem.


 
Tego typu pozytywna kontrola umysłu pomaga mi przed każdym wystąpieniem, czy to jest rozmowa z jedną osobą czy też wystąpienie dla powyżej 100 osób, ponadto pomaga mi również w strefie prywatnej, jeżeli czuje negatywne emocje to korzystam z technik powyżej i zawsze fantastycznie działają. 
 
Wykorzystaj siłę umysłu, kotwic. 
 
Umysł ma potężne siły, dlatego polecam wykorzystać go do lepszych wystąpień. Aby to zrobić pomocna jest kotwica, która polega na bardzo dokładnym przywołaniu lub wyobrażeniu istotnej dla nas sytuacji z naszego życia, jak np. W której czujemy się dobrze, jesteśmy chwaleni, nasze wakacje, awans, ważne, aby to było nasze wspomnienie. 
 
Im więcej w niej bodźców takich jak kolory, dźwięki i ruch tym lepiej, są po to, aby uruchomić nasze wszystkie zmysły. Komórki nerwowe umysłu nieustannie odbierają informacje zmysłowe takie jak dźwięki, obrazy, zapachy – ze świata zewnętrznego i je analizują. 
 
W najistotniejszym momencie powrotu do dobrej sytuacji z naszego życia zakładamy kotwicę, czyli nakładamy na nią treścią, którą chcemy zapamiętać. Aby kotwica się utrwaliła trzeba powtórzyć ćwiczenie kilka razy. 
 
W zależności jaki zmysł mamy najbardziej dominujący to też rożne kotwice będą na nas działać inaczej, dla jednych będą to obrazy jak np. Zdjęcia z wakacji lub filmy, dla mnie świetnie działają kotwice dźwiękowe, jak słyszę hymn kadry narodowej, to czy jestem na stadionie czy przed telewizorem to już jest we mnie duża radość, jak słyszę piosenki Blunta, to pierwsze co myślę o żonce, bo to kojarzy mi się z naszym pocałunkiem, czuciowiec jak poczuje zapach jedzenia, perfum to jego umysł także wariuje.

Pamiętaj. Spokój, trening każdego dnia a efekty na pewno przyjdą.

Zapraszam do artykułów poniżej:

Budowanie pewności siebie w wystąpieniach

Inteligencja Emocjonalna 

Czytanie czyni cię lepszym rozmówcą 


Damian Wilpert
Trener wystąpień publicznych, sprzedaży 
Agencja Reklamowa
Szkolenia sprzedaży, szkolenia z wystąpień