Powered by Smartsupp
Menu

Damian Wilpert - Wystąpienia publiczne, Prowadzenie imprez, konferansjer

 
 

Wystąpienia Publiczne - TRENING

7 sposobów na znakomite wystąpienie

Wystąpienia publiczne - na to słowo często ludzi ogarnia paraliż, ale każdy z nas może dobrze występować. To nie zawsze talent lecz umiejętność, którą można nabyć. Każdy z nas codziennie występuje w gronie przyjaciół, rodziny, w pracy - róbmy to dobrze! 

1. Przygotowanie wystąpienia
2. Opanowanie tremy
3. Otwarta postawa
4. Trening głosu
5. Kontakt wzrokowy 
6. Przykłady z życia
7. Motywuj do działania

1. Dobre przygotowanie daje nam pewność w wystąpieniu i pozwala na swobodę w wypowiedzi, aby móc przygotować w pełni profesjonalną mowę to :

- spisz wystąpienie w formie papierowej
- czytaj tekst na głos
- nagraj wystąpienie na kamerę, nadal czytaj 

2. Opanowanie tremy 

Przed ważnym wystąpieniem warto zadbać o następujące rzeczy:

- utrzymanie kontaktu z naturą ( spacery )
- uprawianie sportu – ćwiczenia fizyczne pozwalają odreagować, zapomnieć o sytuacjach stresujących
- pozytywne nastawienie
- dobry sen
- zdrowe odżywianie
- rozwijanie poczucia humoru, zabawne zdjęcia, filmy 
- zarządzanie czasem – plan dnia, tygodnia
- koncentrowanie się na rzeczach, na które mamy wpływ, nie troszczmy się o to, na co nie mamy wpływu.

3. Otwarta postawa ciała 

Nasze dłonie powinny być zawsze otwarte i widoczne, chowane mogą być zrozumiane negatywnie, jest to sygnał, że nie wiesz jak nad nimi zapanować. Przyjęcie postawy otwartej nie jest łatwe, więc na początku jak jest z tym problem, to możemy trzymać w dłoni marker lub wskaźnik, co daje nam pewne bezpieczeństwo, natomiast ważne jest, aby nie bawić się tymi przyrządami, ponieważ wzrok słuchaczy będzie skupiony na naszych dłoniach.

4. Modulacja głosem 

W celach treningowych namawiam do korzystania z dyktafonu i kamery, odtwarzając nagrania usłyszymy w nich w którym momencie mówimy za szybko czy wolno, pozwoli pracować nad dynamiką, unikania parajęzyka typu yyy, eee co może być naturalne dla każdego człowieka bo nie jesteśmy robotami. Aby móc przygotować nasz aparat mowy możemy pomruczeć, robić dziwne miny ruszając intensywnie naszymi ustami, śmiech uruchomi naszą przeponę, obracanie językiem w lewą stronę po 10 razy, następnie w prawą, wydmuchiwanie powietrza.

5. Kontakt wzrokowy 

Zwracaj uwagę na utrzymanie kontaktu wzrokowego, a dlatego też, że stajemy się wiarygodni kiedy coś mówimy, czy nasz wzrok nie ucieka gdzieś na boki, czy nie patrzymy zbyt intensywnie w podłogę i sufit. 

Ćwiczenie na poprawienie kontaktu wzrokowego : 

Naklejamy taśmę i plakaty w różne miejsca pomieszczenia w którym jesteśmy, wizerunki różnych osób, uśmiechniętych, mniej uśmiechniętych i na stojąco lub siedząco, przemawiamy do każdego tzw. Uczestnika, kontakt wzrokowy nie ma być latarnią morską gdzie kręcimy głową z lewej do prawej,  natomiast pełna swoboda, tak aby patrzeć na każdego po dwie trzy sekundy, trening sprawia, że w trakcie spotkań będziemy robić to bardzo naturalnie i pewnie. 

6. Przykłady z życia 

W trakcie wystąpienia przekazuj przykłady z twojego życia lub życia innych osób, dzięki temu wystąpienie nie będzie książkowe, tylko poparte doświadczeniami, jest to mocno zapamiętywane przed odbiorców.

7. Motywuj do działania 

Wystąpienie ma zmotywować do działania, mówiąc utrzymuj kontakt wzrokowy, pokaż siłę w gestach, stosuj pauzy i mów o tym aby się nie poddawać, tylko działać każdego dnia i realizować swoje wyznaczone cele.

Kto chce - szuka sposobów. Kto nie chce - szuka powodów. 


Damian Wilpert
Agencja Reklamowa